Nominujte své favority v dalším ročníku ZDE

Innovators 2020

Je jich dvacet. Jsou kreativní, inspirativní, úspěšní a v roce 2020 pomohli změnit Česko i svět. Vybrali jsme nejlepší inovátory z byznysu, umění i akademické sféry. Seznamte se.

Hlavní partner

Partneři projektu

Z vyhlášení ročníku 2020

Barbora Chalupová

Dokumentaristka, V síti

Sdílejte to dál

Proč Barbora?

Částečně hraný dokument V síti je fenomén. Ač dokument, trhal loni rekordy v návštěvnosti, vyprovokoval ohromnou debatu o bezpečnosti na internetu, policii přivedl na stopu několika sexuálních predátorů, mnoha dětem a rodičům otevřel oči. Jeho spoluautorka Barbora Chalupová snímkem jen pokračovala v misi, s níž se s pomocí filmového plátna snaží přibližovat závažné společenské problémy – už dříve natáčela o genderových příkopech nebo obtížném shánění vlastního bydlení.

Jaký byl její rok 2020?

Nečekané profesní (po)zastavení. Situace zavřených kin a nemožnosti natáčet či prezentovat svou práci v zahraničí mě přiměla k tomu, abych některé náměty schované v šuplíku rozpracovala do podoby scénářů.

Cyril Klepek

Zakladatel a šéf, Cyrkl.com

Sdílejte to dál

Proč Cyril?

Zatímco pro jednu firmu to je odpad, pro jinou může jít o poklad, který dokáže zužitkovat a třeba z něj vyrobit nový produkt. Díky tomu neputuje na skládku, do spalovny nebo přímo do moře a uleví se tak planetě. Právě na tomto principu rozjel Cyril Klepek unikátní digitální odpadové tržiště Cyrkl, se kterým slaví úspěch po Evropě a propojuje mezi sebou už tisíce firem. Udržitelnější fungování je pro budoucnost planety klíčové, a tak se obchodování s odpady naplno rozjelo i během pandemie.

Jaký byl jeho rok 2020?

Krásný a náročný. Krásný ve vidění toho, jak si lidé pomáhají a opírají se do inovací. Náročný v tom, že na rozdíl od konjunktury v čase krize se musí dvojnásob zabrat.

David Miklas

Spoluzakladatel, Covmask

Sdílejte to dál

Proč David?

David Miklas se ve své podnikatelské kariéře pouštěl do různých experimentů. Založil a úspěšně prodal firmu vyvíjející 3D tiskárny, z vyřazeného kokpitu postavil věrný letecký simulátor a na vodu spustil luxusní loď poháněnou elektromotorem. A když loni v Česku začaly zdravotníkům docházet ochranné pomůcky, využil vše, co se v podnikání naučil, a s kolegy sestrojil unikátní ochrannou výbavu ze šnorchlovacích masek. Zdravotníkům v první linii jich dodal desítky tisíc.

Jaký byl jeho rok 2020?

Rok 2020 byl pro mě velkým překvapením. Měl jsem úplně jiné plány, ale nečekaný příchod pandemie přinesl mnoho nových výzev a spojil velké množství schopných a motivovaných lidí, kteří neúnavně pomáhali. Byl to rok, který mě hodně naučil, hodně mi vzal, ale i dal.

David Procházka

Zakladatel a šéf, Donio

Sdílejte to dál

Proč David?

Bleskové zafinancování výroby unikátních plicních ventilátorů z českých laboratoří, miliony korun na energetické balíčky pro zdravotníky v první linii, záchrana kultury a spoustu dalších dobropříběhů, na které se v roce 2020 skládalo celé Česko. U všeho byl David Procházka, jehož dárcovský portál Donio přišel právě včas a stal se symbolem obrovského semknutí a vlny podpory, která se u nás zejména během nejtěžších koronavirových měsíců zvedla.

Jaký byl jeho rok 2020?

Po profesní stránce patřím k těm, kterým pandemie pomohla něco nastartovat. Když jsem si při zakládání Donio říkal, že to je projekt, který tady chybí a bude potřeba, netušil jsem, jak moc a jak rychle se v tom trefím.

Eva Pavlíková

Provozní ředitelka, Česko.Digital

Sdílejte to dál

Proč Eva?

Život během pandemie by byl mnohem složitější, kdyby nebylo platformy Česko.Digital. Odborníci, kteří jsou v ní sdružení, pomáhali programovat základy systému chytré karantény, stáli za projektem Dámeroušky.cz, radí školám s přechodem na web v rámci iniciativy Učíme online, pro vládu navrhli Covid portál a vůbec dělali spoustu užitečných věcí. Organizaci založil před dvěma lety jeden z nejúspěšnějších českých startupistů Jakub Nešetřil společně s Radkou Horákovou a Evou Pavlíkovou, přičemž právě Eva se v roli ředitelky stala v loňském roce její klíčovou postavou.

Jaký byl její rok 2020?

Lidskou solidaritu a spolupráci. Pro nás v Česko.Digital to byl rok, kdy jsme během pár měsíců komunitu zdvojnásobili a doručili pro lepší Česko krásné projekty. A osobně? Sáhla jsem si na dno svých sil.

Jakub Maščuch

Inovátor energetiky

Sdílejte to dál

Proč Jakub?

Ve futuristickém komplexu na okraji průmyslového parku na Kladensku, kde vědci ČVUT vyvíjejí stavební technologie budoucnosti, se loni mimořádně zadařilo hlavně týmu, který vede Jakub Maščuch. Spustil malosériovou výrobu mikroelektrárny Wave 120, která dokáže produkovat teplo i elektřinu z biomasy a může být umístěná klidně v domě. Navíc pro ni dostal všechna nutná razítka, aby se mohla začít prodávat v celé Evropě. Takže energetické revoluci made in Buštěhrad už nic nebrání.

Jaký byl jeho rok 2020?

Náročný, změny, konec jedné dlouhé etapy, klíčový produkt může konečně na trh, úspěchy i neúspěchy, nepřehledná situace ve společnosti, příležitosti. Děkuji za něj.

Jan Lukačevič

Kosmický inženýr, Akademie věd

Sdílejte to dál

Proč Jan?

Běžně se Jan Lukačevič věnuje v Akademii věd jako kosmický inženýr výzkumu fyziky a vesmíru, ale když do Česka dorazila pandemie, svlékl bílý plášť, pronajal si sklad a šel do něj balit energetické balíčky pro zdravotníky v první linii. Do své spontánní akce zapojil desítky kolegů a tisíce Čechů, kteří přispěli mnoha miliony korun. Bláznivý rok tím pro Lukačeviče neskončil, dostal se totiž do prestižního výběru mladých lidí z celého světa, kteří v palčivých otázkách radí samotnému generálnímu tajemníkovi NATO.

Jaký byl jeho rok 2020?

Rok 2020 pro mě byl mimořádně náročný. Snažil jsem se vyrovnat s událostmi, které přicházely, a neztrácet nadhled, ale ne vždy se to dařilo. Došlo mi, že i ve snaze pomáhat je klíčovým prvkem udržitelnost. Rok 2020 mě tak naučil, že především dlouhodobé úsilí je smysluplné.

Jan Vlachynský

Spoluzakladatel a šéf, Lidi z baru

Sdílejte to dál

Proč Jan?

Jestli byl někdo tvrdě zasažen krizí, byli to hospodští. A jestli jim někdo ukazoval, jak těžkým časům čelit gejzírem nápadů, byl to brněnský barový král Jan Vlachynský. S více než stovkou kolegů, kteří pracují v dnes už legendárních barech 4pokoje, Super Panda Circus nebo Bar, který neexistuje, vydali hru, rozjeli e-shop, rozváželi potraviny, nalévali v přímém přenosu přes Facebook, vypustili do světa nový energy drink. A na závěr roku Vlachynskému ještě vyšla příslovečně pojmenovaná a úspěšná kniha Šéfové jsou kokoti.

Jaký byl jeho rok 2020?

Podnikatelská extáze a jízda na horské dráze. Sice mi občas bylo trochu nevolno, ale celkově to bylo pěkně vzrušující - a rozhodně bych jel znovu. Koneckonců, zatím to vypadá, že 2021 nebude jiný, jdu se připoutat!

Jana Soukupová

Spoluzakladatelka a šéfka, Youth, Speak Up!

Sdílejte to dál

Proč Jana?

Covid zavřel doma miliony lidí včetně těch mladých. Iniciativa Youth, Speak Up!, která usiluje o to, aby politici více naslouchali právě nastupující generaci, se s tím ale odmítla smířit. Její zakladatelka a koordinátorka Jana Soukupová nahradila návštěvy parlamentu mnoha digitálními akcemi, i kvůli krajským volbám a tomu, aby na ně mladí nerezignovali. V závěru roku pak spolek zorganizoval sociologické šetření o tom, co trápí mladou generaci. To aby strany, až budou chystat programy pro sněmovní volby, věděly, co do nich napsat.

Jaký byl její rok 2020?

S tím, co covid přinesl, se mi v průběhu roku začalo zdát, že naše agenda zastarávala. Cítila jsme potřebu aktualizace a datové analýzy. Přibrali jsme tedy mezi nás další mladé lídry.

Josef Průša

Zakladatel a šéf, Prusa Research

Sdílejte to dál

Proč Josef?

Že nejdou byznys a pandemie dohromady? Zeptejte se průkopníka 3D tisku! Jeho firmě loni narostly tržby o polovinu a překonaly dvě miliardy korun, vedle toho se ale zásadně zapsal i do boje proti covidu-19. Na jeho tiskárnách se vyrobily stovky tisíc ochranných štítů, které pak zdarma dával lékařům a záchranářům, bezplatně nabídl své 3D tiskárny českým školám a tím, jak systematicky a pečlivě chránil své zaměstnance (a logicky i svou firmu) před koronavirem, šel příkladem dalším podnikatelům.

Jaký byl jeho rok 2020?

Byl hořkosladký. Extrémně se nám dařilo, ale na druhou stranu světem prochází pandemie. Osobně nastala změna hlavně v tom, že jsem byl zvyklý třeba 30krát do roka létat po výstavách, což odpadlo. A už bych se zase proletěl…

Julie Dobrovolná

Profesorka patologické fyziologie, MUNI

Sdílejte to dál

Proč Julie

Profesorka patologické fyziologie z brněnské Masarykovy univerzity je přední expertkou na stres, což je civilizační problém, který loni v důsledku pandemie udeřil v nové síle. Julie Dobrovolná se svým týmem stvořila unikátní metodu, jak měřit hladinu stresu v lidském těle, a to s pomocí dat a neinvazivně. Založila také startup Entrant, který se věnuje komercionalizaci výzkumných výsledků. Svou metodu vyvinula původně k měření stresu u astronautů a podpořila ji i Evropská vesmírná agentura.

Jaký byl její rok 2020?

Dlouhý, obtížný, ale taky inspirativní. Připomněl důležitost solidarity, lidskosti a velkorysosti. Nebyl dvakrát příjemný ani naplněný velkou radostí, ale byl důležitý. Bude připomínat, že věci nejsou samozřejmé a jak je potřeba vděčnost.

Karel Roubík

Profesor fakulty biomedicínského inženýrství, ČVUT

Sdílejte to dál

Proč Karel?

Profesor z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT začínal v 90. letech v pražském Podolí v Ústavu pro péči o matku a dítě, kde navrhoval nekonvenční ventilační techniku. To přišlo vhod loni na jaře, když hrozil akutní nedostatek ventilátorů v nemocnicích. A tak se svým malým týmem připravil prototyp, na který se v rekordně rychlém čase vybraly desítky milionů korun. Z projektu CoroVent vzniklo několik stovek ventilátorů, které sice v nemocnicích nakonec nebyly potřeba, akce ale ukázala, jak efektivní, rychlá a inovátorská zdejší technologická komunita umí být.

Jaký byl jeho rok 2020?

Rok 2020 byl rokem naprosto odlišným a některé jeho momenty mě příjemně překvapily, a to zejména člověčenstvím v náročné době, o které jsme se denně přesvědčovali na každém kroku.

Ondřej Krátký

Spoluzakladatel a šéf, Liftago

Sdílejte to dál

Proč Ondřej?

Spoluzakladatel a ředitel přepravní platformy Liftago loni ukázal, proč je důležité držet se hesla „inovuj, nebo padni“. Pandemie poslala obrat jeho firmy postavený na propojování taxíků s cestujícími o desítky procent dolů. Krátký a spol. ale měli řešení – z taxikářů udělali vmžiku přepravce čehokoli, nejen lidí. Třeba pro Alzu a další e-shopy začali vozit balíčky a tato byznysová noha Liftaga vyrostla o tisíce procent.

Jaký byl jeho rok 2020?

Rozhodující. Hlavní potenciál Liftaga se sice ještě projeví, ale byl to rok, kde jsme se rozhodli brát obrovskou ztrátu jako příležitost změnit trh a stát se jednou z firem, na které postavíme budoucí trh.

Pavel Podruh

Zakladatel, Český soběstačný dům

Sdílejte to dál

Proč Pavel?

Nápad na soběstačný dům, který by mohl stát třeba na samotě u lesa, ale bez problémů by se v něm žilo i svítilo, nosil v hlavě několik let. Během nich Pavel Podruh svou myšlenku piloval k dokonalosti, a když byl s plány hotový, vyměnil sako za montérky a začal inovativní obydlí sám stavět. Soběstačným domem, do něhož nepovede žádný drát s elektřinou, ale bude ho pohánět slunce, chce ukázat budoucnosti bydlení. Její součástí budou jistě i baterie, které už Pavel Podruh vyvíjí také.

Jaký byl jeho rok 2020?

Po pěti letech intenzivní mentální práce jsem měl rok 2020 naplánovaný jako detoxikační, vědomě zasvěcený fyzické práci. A tak jsem ho také strávil, z valné většiny v montérkách na stavbě.

Ladislav Trpák

Spoluautor, 3D tištěný dům Prvok

Sdílejte to dál

Proč Ladislav?

Chief Dreamer, Chief Idealist či Chief Cheerleader. Ladislav Trpák nikdy nebyl příznivcem konvenčních označení svých pozic a není se čemu divit. Zvídavost, hravost a touha zajít tam, kam se jiní nevydali, mu svítí v očích a první dům vytištěný na 3D tiskárně v Česku, který loni usadil na hladinu Vltavy, je toho důkazem. Inovativních staveb má vedle Prvoka, jak se unikátní 3D tištěný dům jmenuje, navíc v repertoáru více a ukazuje s nimi možnou budoucnost celého stavebnictví a architektury.

Jaký byl jeho rok 2020?

Svět se mění a je fajn u toho být. Mít možnost se podílet na změně, která přinese i přes tlaky větší svobodu každému, kdo bude chtít. Ostatně „diamanty“ také vznikají tlakem.

Markéta Fibigerová

Majitelka a šéfka, 1. IT Gymnázium

Sdílejte to dál

Proč Markéta?

Rozjet vlastní soukromé gymnázium je samo o sobě hodně těžký úkol. Navíc, když to je IT gymnázium s velmi originálním vyučovacím plánem. A teď si představte, že první školní rok zahajujete v době covidu… Jenže Markéta Fibigerová tohle všechno zvládla a ještě k tomu zrekonstruovala celou budovu, kde se škola nachází. Ovšem vir sem, vir tam, její projekt má šanci výrazně pomoci zdejší technologické scéně a ještě ukazuje, jak důležité je hledat nové cesty a z těch pak nesejít.

Jaký byl její rok 2020?

Byl to rok příprav, intenzivní práce a finálního přesunutí se z pozice vývojáře a manažera v IT firmě na post ředitelky a zřizovatelky školy. Byl to rok zdolávání nekonečného množství překážek.

Simona Zábržová

Zakladatelka a šéfka, Soulmio

Sdílejte to dál

Proč Simona?

Péče o duševní zdraví nabývá na důležitosti a příchod pandemie ji ještě zesílil. Průkopnicí tohoto tématu ve firmách se stala Simona Zábržová se svou společností Soulmio. Sama se setkala s vyhořením a v době, kdy mnoho zaměstnanců nuceně pracuje z domova, je péče o jejich duševní zdraví i ze strany firem ještě zásadnější. Soulmio pro ně nabízí komplexní program včetně prevence vyhoření či mentálního rozvoje osobnosti.

Jaký byl její rok 2020?

Minulý rok byl rychlý, plný změn a objevování nových návyků i způsobu života. Jsem velký optimista, a proto ke všem změnám přistupuji jako k výzvám. Mám za sebou úspěšný rok plný ponaučení a zkušeností, na kterých budu dále stavět.

Tomáš Čupr

Zakladatel a šéf skupiny, Rohlik.cz

Sdílejte to dál

Proč Tomáš?

Životy některých pandemie přibrzdila, ale Tomáš Čupr hned vytušil nové příležitosti, které ho polily živou vodou. Jakmile se v Česku začaly zavírat obchody, nezastavitelný podnikatel začal chrlit jeden nápad za druhým, jak nejlépe složitou situaci zvládnout. Z nakupování potravin na internetu se díky jeho připravenému online supermarketu Rohlik.cz stal de facto přes noc standard a do toho ještě stíhal pomáhat zavřeným restauracím a dalším obchodníkům, kteří se poprvé vydali prodávat online.

Jaký byl jeho rok 2020?

Crazy.

Tomáš Šebek

Chirurg a zakladatel, uLékaře.cz

Sdílejte to dál

Proč Tomáš?

Na dveře technologické revoluce v Česku již několik let klepe Tomáš Šebek. Jeho služba uLékaře.cz položila základy medicíně budoucnosti, která už se nemusí vždy odehrávat jen přímo v ordinacích, a během pandemie naplno rozvinula svůj potenciál. Ostřílený chirurg se svými kolegy notně rozšířil svou virtuální kliniku a začali mu naslouchat i další lékaři, pro které bylo ještě nedávno spojení s pacientem na dálku nepředstavitelné. Šebek věří, že modernizace zdravotnictví teď bude ještě rychlejší.

Jaký byl jeho rok 2020?

Byl jiný než mých předchozích 43 let. V osobní rovině jsem se přimknul k rodině jako nikdy předtím. Nakonec přesně tohle jsem viděl v zemích, kde lidé trpí tak, že si to nedovedeme představit. Rodina i komunita jim dává možnost přežít. A naději. Tak tahle naděje v roce 2020 svitla i nám a doufám, že světlonošů tak jednoduchého poselství bude čím dál více.

Vanda H. Seidelová

Zakladatelka a šéfka, Twigsee

Sdílejte to dál

Proč Vanda?

Nic nebo nevím. Vandě Horáčkové Seidelové už přestávala odpověď jejího syna na otázku, co se dělo ve školce, stačit, a tak se rozhodla, že to změní. Nakonec se pustila do budování velké technologické platformy Twigsee, s níž má ambici modernizovat předškolní vzdělávání, propojit v ní rodiče s institucemi, které se jim starají o děti, snížit administrativu a zlepšit komunikaci. Zkrátka aby všichni byli v obraze, co se ve školce děje, když to zrovna nezjistí od svých potomků.

Jaký byl její rok 2020?

Rok to byl velmi turbulentní, ale ve výsledku ho hodnotíme pozitivně. I nám lockdown způsobil mnoho komplikací, ale rozhodli jsme se je otočit do pozitivní roviny, upravili jsme produkt i procesy a naplno šlápli na plyn.

O výsledcích rozhodovali

 • Ondřej Fryc

  Zakladatel Mall.cz a investičního fondu Reflex Capital

 • Leon Jakimič

  Zakladatel a spolumajitel sklářské firmy Lasvit

 • Hana Fořtová

  Zakladatelka ekologických sáčků Frusack

 • Tomáš Mikolov

  Expert na umělou inteligenci na CIIRC ČVUT v Praze

 • Martin Wichterle

  Majitel strojírenské skupiny Wikov a skláren Bomma a Rückl

 • Liběna Rochová

  Módní návrhářka a designérka

 • Martin Hájek

  Zakladatel technologické společnosti Livesport

 • Petra Plemlová

  Zakladatelka oděvní značky a e-shopu Unuodesign

 • Michaela Lhotková

  Šéfka inovací skupiny ČSOB

 • Ondřej Holzman

  Šéfredaktor magazínu CzechCrunch

 • Luboš Kreč

  Šéfredaktor iHNed.cz a magazínu Speciál HN

zavřít

Pravidla pro nominace

1. Kdo může být nominován

Výběr Innovators 20 není omezen věkem, pohlavím, národností ani vzděláním. Kandidáti ale musí mít vazbu k Česku (žijí zde či podnikají, pochází odsud nebo tady například vystudovali). V kostce - hledáme tvůrčí lidi. Mohou to být manažeři, podnikatelky, zaměstnanci, studentky, vědečtí pracovníci, zástupci neziskového sektoru, umělkyně…

2. Jak vznikají nominace

Kandidátky a kandidáty nominuje široká veřejnost, jednotliví porotci a jejich konzultanti, případně se mohou kandidáti a kandidátky nominovat sami. Nominace probíhají do 31. prosince 2020.

3. Kritéria výběru

Při hodnocení významnosti a vlivu nominovaných budeme přihlížet k dopadům jejich práce na společnost obecně a také na organizace, v nichž nebo pro něž pracují. Hledáme ty, jejichž počiny vznikly, byly zásadně přetvořené nebo realizované v roce 2020. Kritérii, která budeme sledovat, jsou dopad na byznys v Česku i globálně, udržitelnost, kreativita, celospolečenský přesah nebo inspirativnost a potenciál do budoucna. Ambicí projektu Innovators 20 není sestavit ultimátní výběr ani jednotlivé laureáty seřadit od prvního po dvacáté místo. Výsledkem tedy nebude žebříček, nýbrž výběr, kde budou mít všichni jeho členové stejné postavení.

4. Vyhlášení

Porota začne seznam přihlášených kandidátů a kandidátek posuzovat v lednu 2021, finálový výběr bude sestavený do 31. ledna 2021. Dvacítka laureátů bude vyhlášena v polovině února 2021 prostřednictvím webů inovatoriroku.cz, hn.cz a czechcrunch.cz.

Podrobná pravidla a podmínky Innovators 20